Ravni krov kao i projektiranje ravnog krova je često specifičnan posao zbog mnoštva razloga: estetike, troškova i funkcionalnosti.
Stoga, koji su najvažniji faktori koje treba razmatrati kada se radi projektiranje ravnog krova?
Dok su konceptualno i vizualno jednostavni, važno je biti svjestan pojedinosti i zahtjeva koje je potrebno uvažiti kod pronalaska rješenja.
Ravni krov zahtjeva pažnju i ispravan odabir
Uz kompleksnost procesa projektiranja ravnog krova, postoji mnoštvo različitih materijala i sustava za ravni krov – svaki sa svojim individualnim karakteristikama i tehničkim zahtjevima.
Najvažnije stvari na koje treba obratiti pažnju prilikom projektiranja ravnih krovova:
Postoje 3 različite vrste ravnih krovova: topli, hladni i obrnuti (zeleni), i svaki od njih ima više slojeva. Nekoliko ključnih stvari na koje treba obratiti pažnju su:
• U kakvoj je ravni krov interakciji s drugim elementima?
• Postoji li zahtjev za sadnjom biljaka na ravnom krovu?
• Kako su slivnici pozicionirani i kako će se kiša usmjeravati direktno prema njima?
• Kako će se ravni krov pregledavati i održavati u budućnosti?
Idealno, arhitekti i projektanti se trebaju savjetovati sa stručnjakom za ravne krovove u što ranijoj fazi kako bi raspravili sve specifičnosti ravnog krova i u kakvoj je on interakciji s ostalim elementima građevine.
Promjena specifikacija jednog elementa može ili izbjeći ili izazvati učestale probleme, kao što su nekompatibilnost materijala, međuprostorna kondenzacija, neučinkovite U-vrijednosti i praktičnost izgradnje.
Ravni krov se treba projektirati kako bi postigao minimalni nagib od 2 %
Idealna visina atike ne bi smjela biti manja od 15 cm, što omogućuje da se obnova ili daljnji radovi u budućnosti prilagode predviđenim povećanjima u debljini izolacije. Bez kompromitiranja kritičnih spojeva oko krovnih prozora i drugih otvora.
Učestale pogreške prilikom projektiranja ravnog krova, ali i izvođenja hidroizolacije
Česte pogreške kod projektiranja za ravni krov su usmjerene na detalje.
Npr., pojedinosti na krovu oko određenih otvora i rubova prozora se trebaju završiti prije postavljanja vrata, krovnih prozora i kupola. Postizanje adekvatne dugotrajne zaštite od vremenskih uvjeta oko tih kritičnih spojeva može biti otežano ako su ti elementi već unaprijed postavljeni.
Kontrola prilikom izvođenja – ravni krov bitan je element svakog objekta
Izvođači trebaju inzistirati na potpunim QA i QC procedurama kako bi se osigurala pravilna izgradnja ravnog krova.
Prednosti i nedostaci hladnih i toplih ravnih krovova
Koji ravni krov odabrati? Topli ili hladni?
Na obrnutom krovu hidroizolacijski sloj postavlja se direktno na deku te na nju dolaze svi ostali slojevi. Loše je to što može biti teško doći do hidroizolacije u slučaju ulaska vode, odnosno nepravilnog izvođenja, tako da je obavezno napraviti vodenu probu.
Prednosti obrnutog krova su također i te što je hidroizolacijska membrana zaštičena, nije izložena UV zračenju kao niti temperaturnim oscilacijama.
Glavna preporuka koju bismo dali svima je ta da vrlo rano u svoj projekt uključe eksperta za ravni krov.